GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (2)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (925)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (210)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Restek™ Stabilwax™ Capillary Columns: 60m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Long column lifetimes, even when programming repeatedly up to 260°C (500°F)
| Length (Metric) | 60 m |
|---|---|
| Polarity | Polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| Functionality/Interaction Type | Carbowax Polymer |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
Restek™ Hydroguard Water-Resistant Fused Silica Guard Tubing
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Extend analytical column lifetime by preventing degradation from harsh steam-cleaning water injections.
Restek™ Rtx™-35 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar to DB-35, DB-35MS, HP-35, SPB-35, SPB-608
| Stationary Phase | Rtx™-35 |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G42 |
Restek™ Rtx™-1301 Capillary Columns, G43 Equivalent
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For residual solvents, alcohols, oxygenates, and volatile organic compounds
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G43 |
Restek™ Rtx™-BAC Plus 2 GC Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Baseline separate all critical compounds for blood alcohol analysis in less than 2 minutes with these application specific columns. Every Restek™ Rtx-BAC Plus 1 and Rtx-BAC Plus 2 column is qualified with a test mix containing important BAC target compounds to ensure reproducibility.
Restek™ MXT™-502.2 Silcosteel™ Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Siltek™-treated stainless steel
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
Restek™ MXT-1HT SimDist GC Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Stable up to 450°C, lowest bleed for longest column lifetime
Restek™ Rxi™-624Sil MS GC Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Low-bleed, high-thermal stability column with maximum temperatures up to 320°C
Restek™ Rxi™5Sil MS Capillary Columns, I.D. 0.25 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Exceptionally inert columns for GC/MS and trace level analyses
| Stationary Phase | Rxi™-5Sil MS |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Material | Fused Silica |
Restek™ Rtx-35MS Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Low-bleed GC/MS Columns (fused silica). Column specifically tested for low bleed performance.
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Type | Capillary Column |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G42 |
Restek™ RTX™-1701 Capillary Columns, Length 30m or Less: I.D. 0.25mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for alcohols, oxygenates, PCB congeners (e.g. Aroclor mixes), pesticides
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Polarity | Mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Crossbond™,Oxygenates Analysis,PCB Congener Analysis,Pesticide Analysis |
| Functionality/Interaction Type | Cyano and Phenyl |
| USP Type | G46 |
Restek™ Rtx™-200 Capillary Columns: Length 30m, Standard
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Excellent confirmation to the Rtx-5 column for phenols, pesticides and herbicides
| Length (Metric) | 30 m |
|---|---|
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G6 |
Restek™ Stabilwax™-DB Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific columns that do not require priming; for underivatized amines and other basic compounds including alkylamines, diamines, triamines, nitrogen-containing heterocyclics
| Stationary Phase | Stabilwax™-DB |
|---|---|
| Polarity | Polar |
| Temperature Range | 40°C to 210/220°C |
| Coating | Fused Silica |
Restek™ RTX™-225 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar to DB-225 and HP-225 columns
| Polarity | Polar |
|---|
Restek™ Rtx-20 GC Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rtx-20 polymer is synthesized to exacting standards. All residual catalysts and low molecular weight fragments are removed from the polymer, providing a tight monomodal distribution and extremely low bleed.
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Type | Capillary Column |
| Stationary Phase | Rtx™-20 |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Low to mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Volatile Compounds Analysis,Flavor Compounds Analysis,Alcoholic Beverages Analysis |
| USP Type | G28, G32 |